Atelier Gusto: Gastronomi Projelerimize Yakından Bakalım!

Atelier Gusto’yu; tasarım, iletişim ve pazarlama gibi farklı disiplinlerden beslenerek, gastronomi ekseninde düşüneceğimiz, içerikler üreteceğimiz, projeler geliştireceğimiz ve marka işbirlikleri yapacağımız bir içerik evi olarak tanımlamayı tercih ediyoruz. Elbette bu serüvende ana lokomotiflerimiz her daim, merak etmek, araştırmak ve de seyahat etmek olacak.

Atelier Gusto maceramızı üzerlerine ayrı ayrı oldukça titizlendiğimiz 3 proje ile başlatıyoruz. Bu projeler için belli bir konsept çerçevesinde düzenli olarak içerikler üreteceğiz ve ürettiklerimizi hem Blog hem de Instagram kanalıyla sizin beğeninize sunacağız.

Gelin sözünü ettiğimiz o 3 projemize yakından bakalım.

Rising Dough

Fırıncılığın köklerine bir saygı duruşu olarak, başta İstanbul’un ve ardından Anadolu’nun tarihi fırın ve pastanelerini modern bir tasarım bakış açısı ile ele alarak deneyimletmeyi kendine misyon edinmiş bir gastro-kültürel projedir. Tarihi fırın ve pastaneler şehrin yaşan kültürel mirasları ve unutulması söz konusu olamayacak kadar kıymetliler. İstanbul’un tarihi fırınlarını bir bir geziyor, akıllara yer etmiş en meşhur ürünlerini modern tasarım anlayışı ile sunuyoruz.

 

Route to Seed

Türkçe karşılığını “Tohum Rotası veya Tohuma Yolculuk gibi düşünebiliriz. Route to Seed’in amacı lokal yetiştiricilik konusunda sektörün öncül aktörleri tarafından yaratılmaya çalışılan bir farkındalığa kendi yorumumuzla katkı sunmaktır.

Yaşadığımız ülke, kuruluş ülküsü gereği bir tarım ve çiftçi ülkesi olarak çok bereketli topraklara asırlar boyu ev sahipliği yapmış olsa da, gelinen noktada sınırlı üretim kapasitemizden ötürü son yıllarda en temel besin kaynaklarını dahi ithal etme yolunu tutuyoruz. Üzerine gelen küresel pandemi süreci de hesaba katıldığında, artık lokal yetiştiricilik ve bu ekosistemin tüm bileşenleri hiç olmadığı kadar anlamlı ve kıymetli bir konuma sahipler.

Atelier Gusto olarak, farm-to-table (tarladan masaya) sosyal hareketinin, bilinirlik kazanmasına ve benimsenmesine destek olmak için lokal hasatları mutfağına sokan işletmelerin izlerini önümüzdeki dönemde takip edeceğiz.

 

25 m2

Sınırlı bir büyüklükte olmayı özellikle tercih eden, gururla “tüm taklitlerimizden kaçının, başka şubemiz yoktur” diyen, gerek ürünleri ve menüsü gerekse işletme anlayışları ile türevlerinden ayrışmayı başaran, hikayesi olan ve tasarımı her bir noktasında hissettiren butik işletmeleri yakın markaja alacağımız gastronomik bir serüven olacak. İstanbul’un altını üstüne getireceğiz, çok yakında karşınızda olacağız.

 

Projelerimizin devamı da gelecek. Heyecanımız büyük. Serüvenimizin bir parçası olursanız çok mutlu oluruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir