1 Tat 1 Hikaye: Crème Brûlée


Hikayelerini merak ettiğimiz yemeklerin geçmişlerine yolculuk etmeye kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gelin bu hafta meşhur tatlı Crème Brûlée’nin hikayesine yakından bakalım…


Uzun yıllar imparatorluklarla yönetilmiş medeniyetlere ait olduğu düşünülen yemekleri, bugünün koşullarında belli bir milliyetle ilişkilendirmek hakikaten çok çetrefilli bir mesele. Ülke kültürleri, yıllar içerisinde gerek göç hareketlerinden gerekse farklı etnik kimliklerin bir arada yaşayışlarından hat safhada etkilenmişler. Farklı kültürler yeri gelmiş birbirlerinden adeta kopya çekmiş, tarifte ufak bir nüansı değiştirerek kendilerine özgü bir yemeğe sahip olduklarını ileri sürmüşler. Bugün aklınıza gelen hemen hemen her yemeğin bir başka kültürde büyük olasılıkla bir muadili bulunur. Bu sebeple “kimin yemeği” tartışmaları hiçbir zaman bitmez. Belki de bu yüzden yemek kültürlerini milliyetler üstü bir kavram olarak ele almak daha doğru olacaktır.


Crème Brûlée’nin Geçmişine Yolculuk


Meşhur tatlı Crème Brûlée’nin de aslen hangi ülkeye ait olduğu konusu büyük bir tartışmanın fitilini ateşliyor. Birçoğumuz Fransızca bir isme sahip olduğu için doğrudan bir Fransız tatlısı olarak düşünüyor olabiliriz. Evet, Crème Brûlée Fransızcayanık krema anlamına geliyor ve bu tanım tam olarak tatlının kendisini tarif ediyor. Ancak durum sandığımızdan biraz daha karışık. Her ne kadar bu tatlıya modern zamanlardaki marka ismini Fransızlar vermiş olsa da; İngiltere ve İspanya da bu tatlıyı ilk yapanların kendi ataları olduğunu iddia ediyorlar. Mevzunun tarihine bakacak olursak, sanki çok da haksız sayılmazlar üstelik. Özellikle de İspanyollar.


Nasıl mı? Fransız yazılı kaynaklarda Crème Brûlée ilk defa 1691 yılında Fransız şef François Massialot tarafından kaleme alınan Le Cuisinier Royal Et Bourgeois isimli yemek kitabında konu ediliyor. Massialot, Versainlles Sarayı’nda bir şef ve bu kitabında sarayda burjuvalar için yapılan yemeklerin tariflerini bir bir yazıyor. Crème Brûlée de Massialot’ın kaleme aldığı tariflerden bir tanesi. Yemek tarihçilerine göre kremamsı-muhallebimsi kıvama sahip bir tatlının ilk defa 17. Yüzyılda yapılıyor olması biraz şüphe uyandırıyor. Zira biliniyor ki, Ortaçağ’da tüm Avrupa genelinde muhallebi çok popüler bir yiyecek.


Birçok yemek tarihçisi İspanyolların Crema Catalana’sının Crème Brûlée’nin gerçek selefi olduğunu ileri sürüyor. Ufak tefek hazırlanış farkları olsa da, iç kısmının yumuşak muhallebi kıvamı, dış kabuğunun karamelize edilmiş çıtırı ile Crema Catalana; Crème Brûlée’ye bir hayli benziyor. Veya tam tersi. Efsaneye göre bu tatlıyı Ortaçağ yıllarında rahibeler piskoposları için hazırlarmış.


Gelelim son olarak da İngilizlere. Tatlının İngiliz versiyonunun adı ise Trinity Burnt Cream. İnanışa göre 17. Yüzyıl başlarında Cambridge’de bulunan Trinity Okulu’nun öğrencisi tarafından ilk kez yapılır, başta okul çevresinde çok beğenilir ardından da giderek popülaritesi civara yayılır. Bugün itibariyle İngilizlerin Crème Brûlée konusundaki tutumu İspanyollara göre biraz farklı. İspanyollar tatlının her iki ülkenin yapım şekliyle birbirine benzer olduğunu kabul etse de; İngilizler, Trinity Brunt Cream ve Crème Brûlée'nin aynı yiyecek olduğunu şiddetle reddediyorlar. Çünkü Fransız versiyonu çok tatlıyken, İngiliz Trinity Cream’in muhallebi kısmı şekersiz olarak yapılıyor ve karamelize edilen üst kısım ise daha kalın ve daha sert olması gerekiyor.Son olarak Fransız usulü Crème Brûlée’nin olmazsa olmazlarına bakalım:


- İyi bir Crème Brûlée iyi bir tezat örneğidir: iç kısmı ne kadar yumuşaksa dış kısmı o kadar sert olmalıdır.

- Sadece yumurta sarısı, krema, vanilya ve şeker kullanılarak yapılır. Yapımı çok kolay gibi görünse de, ustalık gerektirir.

- İpeksi muhallebi kıvamını yakalamak için hassas derecelerde ve sürelerde çalışmak gerekir. Muhallebiyi su banyosunda nazikçe pişirmek gerekir.

- Son aşamasında, alt kısımdaki muhallebiyi ısıtmadan sadece tepedeki şekeri hızla eritmek için pürmüz kullanımı şarttır.Bir sonraki Bir Tat, Bir Hikaye yazısında görüşmek üzere….
Kaynaklar:


Saveur, Crème de la Crème

Yazının Linki


Gourmet, Creme Brulee History and Recipe

Yazının Linki


35 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör