Atelier Gusto Öneriyor: Gastronomi Kitapları Seçkisi #1Gastronomi için düşünmeyi ve içerik üretmeyi sevdiğimizi, beraberinde de yeme-içmenin köklü hikayesine olan merakımızı fırsat buldukça vurgulamaya çalışıyoruz. Araştırdıkça görüyoruz ki, yeme-içmenin tarihi sadece yeme-içme ile sınırlı değil, tıpkı parfümcülüğün tarihinin sadece parfüm yapımı ile sınırlı olmadığı gibi. Ne demek mi istiyoruz?


Galiba cevabı biz değil de, 20. yüzyılın önemli düşünce insanları arasında gösterilen Avusturyalı filozof Karl Popper verse daha isabetli olabilir. Karl Popper der ki, “İnsanlık Tarihi’nden değil, insanın yaşamının çeşitli yönlerinin tarihinden söz edilebilir.” İşte gastronomi de bizim nazarımızda insanın bu “çeşitli yönlerinin” en kıymetlisi ve en katmanlısı olarak öne çıkıyor. Yediğimiz yemekler ve onların hikayeleri geçmişe ayna tutuyor. Tutulan bu ayna da, insanlar, toplumlar ve de devletler arasındaki ilişkilere daha yakından bakabilmemize imkan sunuyor.


Bu girişin ardından, son dönemde bize ilham olan ve geçmişin izlerini gastronomi merceği ile yakından bakmamızı sağlayan birkaç kitaptan bahsetmek istiyoruz. Bir çoğumuz, son dönemde yaşamlarımızın temposunu düşürerek daha korunaklı bir yaşam sürmeyi tercih ediyoruz. Daha doğrusu, tercih etmeye mecbur bırakıldık. Düşündük ki, çok fazla göz önünde olmayan bu kitapları bir derleme halinde sizlere sunalım, siz de belki fırsat bu fırsat diyerek, bize ilham olan bu eserlerden biri veya birkaçını okuma listenize alırsınız.

Altı Bardakta Dünya Tarihi

Yazar

Tom Standage

Çeviren

Ahmet Fethi

Yayınevi

Kırmızı Kedi Yayınevi

Yakın zamanda okuduğumuz favori kitaplarımızın başında geliyor. Üstelik sadece gastronomiye özel bir ilgi alanınızın olmasına da gerek yok. Son derece iyi bir çeviriye sahip, çok okunaklı bir kitap. Altı temel içecek – Bira, Şarap, Damıtılmış İçkiler, Kahve, Çay ve Kola – üzerinden Mezopotamya’dan başlayarak günümüze gelen insanoğlunun savaşlarla, sömürgecilikle ve devrimlerle dolu hikayesi resmediliyor.


***


Hesap Lütfen – Dışarıda Yemenin Leziz Hikayesi

Yazar

Ceylan Özge Kunduz

Elif Yirmibeşoğlu

Yayınevi

Mundi Kitap

Hesap Lütfen; yakın tarihimize ışık tutan, çok eğlenceli bir dili olan, yine favorilerimiz arasında olan bir kitap. Ceylan Özge Kunduz ve Elif Yirmibeşoğlu, dışarıda yemek yeme alışkanlığının köklerine doğru bir yolculuğu çıkartıyor okuyucularını. Bir ücret karşılığında insanlar ilk ne zaman dışarıda yeme-içme hizmeti aldılar, dışarıda yemek yemenin kültürel ve sosyal kodları nelerdi gibi her birimizin merak duyduğu konuları masaya yatırıyorlar. Bu konulara değinirken de, başta İstanbul olmak üzere kültürümüz ilk restoranları, pastaneleri, dönercileri gibi birçok ayrıntı da gün yüzüne çıkıyor.


***


Antik Çağ’da Beslenme ve Damak Tadı

Yazar

Ali Güveloğlu

Yayınevi

Pinhan Yayıncılık

Gastronomi kitapları seçkimizin bu güzide eseri, biraz daha derinlemesine bir okuma yapma niyetinde olanların daha öncelikli tercihi olacaktır. Ali Güveloğu, Eski Çağ tarihine ve yemek kültürüne büyük bir ilgisi, aynı zamanda da birikimi olan bir akademisyen. Bu kitabında, ilk insan topluluklarından başlayarak Antik Mısır, Helen ve Antik Roman uygarlıklarını yemek yapma, beslenme ve damak tatları konusunda oldukça detaylı bir biçimde inceliyor. Antik Çağ’da Beslenme ve Damak Tadı, mutfağın ve yemek pişirmenin ilk medeniyetlerdeki karşılığı ve tarih boyunca yaşadığı süreçleri yakından görmek isteyenler için atlanmaması gereken bir kılavuz.


***


Avcılıktan Gurmeliğe – Yemeğin Kültürel Tarihi

Yazar

Priscilla Mary Işın

Yayınevi

Yapı Kredi Yayınları

Priscilla Mary Işın, 1973 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan, 1983’ten beri Osmanlı ve Türk Mutfakları’nın tarihi ile yakından ilgilenen İngiliz yazar ve akademisyen. Eğer kendisini daha önce tanımadıysanız, bu kitap seçkimiz vesilesiyle Priscilla Mary Işın’ı sizlerin karşısına getiriyor olmaktan çok mutluyuz. Zira kendisi uluslararası gastronomi otoriteleri arasında Anadolu ve Osmanlı Mutfağı denildiğinde ilk akla gelen, en saygın isimlerden bir tanesi ve kesinlikle daha fazla tanınmayı hak ediyor. Avcılıktan Gurmeliğe | Yemeğin Kültürel Tarihi kitabında Mary Işın, Paleolitik Çağ’dan başlayarak Dünya Gastronomi mirasının ana akımlarını, oradan hareketle de Osman İmparatorluğu’nun detaylı bir şekilde her döneminin mutfak kültürlerini mercek altına alıyor. Her gastronomi tutkununun kütüphanesinde olması gereken bir eser.

Keyifli okumalar diliyoruz. Bizler araştırmaya ve keşfetmeye devam ettikçe, seçkilerimizin de devamı gelecek.

3 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör